הלוואת גישור

גודל טקסט גודל גופן רגיל גודל גופן גדול גודל גופן גדול מאד

הלוואת גישור לדירה

בנק ישראל מגדיר הלוואת גישור כך: "הלוואה בביטחון דירת מגורים, שניתנה לתקופת ביניים, ואשר תיפרע ממקור חיצוני קיים של הלווה, שיהיה זמין לפירעון האשראי בעתיד".

במילים פשוטות, הלוואות אלה ניתנות על חשבון כספים וחסכונות אשר אמורים להיפתח בעתיד הלא רחוק אך אינם נמצאים במצב נזיל בחשבון שלנו כרגע: תוכניות חיסכון, קרן השתלמות, קופת גמל שנוכל לפדות רק בעוד מספר חודשים, כספי פרישה, או תמורת דירה.

למי זה מתאים?

הלוואת גישור מיועדת לאנשים המבקשים כסף היום, כנגד תקבול עתידי שהם אמורים לקבל. לדוגמה, אדם צפוי לקבל כספי פרישה בעוד כשנה, והוא מעוניין לנצל את הכסף כבר היום לצורך קניית רכב. במצב שכזה, הוא יוכל לקבל מימון ביניים עד לשחרור הכספים בעוד כשנה.

בשוק הדיור, הלוואה זו משמשת מימון ביניים לרכישת דירה, ורוב הביקוש אליה הוא מצד אנשים שקנו דירה אך טרם מכרו את דירתם הקודמת, כלומר כאשר קיים פער בין מועד התקבולים למועד התשלומים.

שיטת ההחזר

הלוואת גישור היא לטווח קצר, בין שנה לשלוש שנים. כמו כל הלוואה אחרת, גם היא מורכבת מהחזרי קרן וריבית. קיימות שתי אפשרויות להחזיר אותה:

* תשלום שוטף של הריבית בלבד ("בלון חלקי") ותשלום הקרן במועד פירעון ההלוואה. לחישוב במחשבון

* ללא החזר חודשי ("בלון מלא") ותשלום הקרן והריבית בסוף התקופה בתשלום אחד.

מסלולים וריביות

לפי הוראות בנק ישראל מותר לקחת את כל הסכום בריבית משתנה.
חלק מהבנקים מאפשרים לקחת את כל הסכום בפריים, ואחרים מגבילים את הפריים לשליש. כאשר כל הסכום בפריים, המרווח מהפריים יהיה גבוה יותר לעומת המרווח בחלוקה למספר מסלולים. דוגמאות להודעות של גולשים בקבוצת הפייסבוק "משכנתא בישראל":

ריביות בהלוואת גישור

ריביות בהלוואת גישור

כתבות קשורות
קצב מכירות הדירות מדשדש - הבקשות להלוואות גישור מזנקות TheMarker, 8.11.2011