משכנתא לזוגות צעירים

יש זוגות צעירים שאוהבים את הניידות ואת החופש לעבור לאן שרק ירצו, בהתאם לעבודה או הצורך באותו זמן נתון. הם יעדיפו לחיות בדירות שכורות, גם אם זה אומר שלא יהיה להם בית משלהם.

זוגות אחרים התעייפו מנדודים וחולמים לקנות את בית חלומותיהם.

איך המדינה עוזרת לזוגות צעירים שרוצים לקחת משכנתא?

המדינה מסייעת במגוון דרכים. העיקריות שבהן:

1. זכאות משרד השיכון - קבוצות שונות באוכלוסייה יכולות לקבל הלוואת זכאות למשכנתא ממשרד הבינוי והשיכון - זוגות צעירים, עולים חדשים, רווקים שעברו גיל מסוים, ועוד. גובה המשכנתא נקבע בהתאם לשיטת הניקוד: ככל שהניקוד שצברתם גבוה יותר, כך סכום המשכנתא גבוה יותר.

2. סבסוד משכנתאות - בחלק מן היישובים בפריפריה ניתנות הלוואות לעידוד הזוגות הצעירים לרכוש דירות בישובים אלה. לעיתים ישובים הסמוכים זה לזה יהיו שונים ברמת הסיוע הניתן בהם, הכול לפי סדרי העדיפות הלאומית באותו זמן.

3. פטור מלא מתשלום מס רכישה לדירה ראשונה שעלותה עד 1.6 מיליון שקל. לפירוט באתר רשות המסים.

4. תכנית מחיר למשתכן - תכנית מחיר למשתכן נועדה להקל על משפחות צעירות לקנות דירה ראשונה בתנאים מועדפים.
התכנית מעניקה הנחה של 200,000 ש"ח לפחות ברכישת דירה באמצעות סבסוד של עלות הקרקע ועריכת מכרז בין קבלנים, שבו הקבלנים מתחרים ביניהם והזוכה הוא מי שיציע לרוכשים את המחיר הזול ביותר לדירה גמורה.
המדינה למעשה שואלת את הקבלנים מי מוכן לתת המחיר הנמוך ביותר עבור עלויות הבניה ולהרוויח פחות, ומי שמוכן לכך הוא זה שזוכה במכרז. אם קבלן ראשון יאמר שהוא מוכן למכור את הדירה במיליון שקל וקבלן שני יאמר שהוא מוכן למכור את הדירה ב-950 אלף, אז הקבלן השני יזכה. לאור זאת הכלי מכונה "מכרז הפוך", וזה מצוין לרוכשים.

בחירת הזוכים מבין הזכאים שנרשמו לפרויקט מתבצעת באמצעות הגרלה. לדוגמא, מתוך 3,000 אנשים יהיו 100 זוכים (בהנחה שבבניין יש 100 דירות). על פי נתוני משרד השיכון, 79% מהנרשמים להגרלות של מחיר למשתכן הם זוגות נשואים, כמעט 15% רווקים, מיעוט של 5.4% הם גרושים - והשאר הם זוגות ידועים בציבור ואלמנים. מעבר אל רשימת הפרויקטים של מחיר למשתכן.

קריאה נוספת

צניחה במספר הזוגות הצעירים בעלי דירה, Ynet

מה עוד לעשות לטובות הדיור לזוגות הצעירים?, כלכליסט

Young Couple With $783K In Debt Shows What's Wrong With America - סיפורו של זוג צעיר בתחילת שנות ה-30 לחייהם אשר חייב לבנקים 783,000 דולר. החוב נוצר ממשכנתא על בית צמוד קרקע, משכנתא על דירה (condo) ישנה, וכן הלוואות רכב וסטודנטים. הדירה הישנה נשמרה כהשקעה, אך היא נושאת תשואה נמוכה מאד. האישה נמצאת בהריון ורק הבעל עובד.

Young Couple Says NO to a Mortgaged Life - כתבה שפורסמה בפורטל Tree Hugger האקולוגי. מתארת זוג שבנה בית בלב המדבר, מחומרים טבעיים ו... בלי משכנתא.