שלבים בקבלת משכנתא: תכנון פיננסי > הכרת מרכיבי המשכנתא > קריטריונים לקבלת משכנתא > אישור עקרוני > בחירת בנק למשכנתאות > מתן בטחונות לבנק > בחירת מסלול המשכנתא > תשלומים נילווים > שינויים במשכנתא

כמה משכנתא אני יכול לקבל?

האם אתם מוכנים כלכלית לרכישת בית? תכנון נכון של משכנתא מתחיל בהערכה של המצב הפיננסי הנוכחי שלכם, כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם ומהו המחיר המקסימאלי של בית שתוכלו לרכוש.
כדי למנוע הפתעות בעתיד, יש לבצע שני חישובים:

- מציאת ההון העצמי, שהוא הכסף הנזיל שאפשר להשתמש בו באופן מיידי
- מציאת יכולת החזר

לצורך חישוב ההון העצמי, סכמו את ערך הנכסים שברשותכם: חסכונות בבנקים והשקעות שונות, והפחיתו מהתוצאה את סך כל ההתחייבויות וההלוואות הפתוחות שלכם.
הבנקים דורשים שההון העצמי יהיה לפחות 25% ממחיר הדירה, והם לא נוהגים לתת משכנתא המכסה את כל ערך הדירה. לדוגמא, אם הדירה עולה 1,600,000 ש"ח, תצטרכו להביא מהבית לפחות 400,000 ש"ח.

לאחר מכן, תכננו את התקציב החודשי.
1. הכנסות: משכורות, הכנסות מריבית ודיבידנד, זיכויים שונים.
2. הוצאות לפי סוגים:
הוצאות שוטפות: מזון, ביגוד, חשמל, ארנונה ומים, גז.
ילדים וחינוך: בית ספר, חוגים, מטפלת.
תחבורה: אחזקת רכב, דלק.
תקשורת: אינטרנט וטלפונים.
ביטוחים: ביטוח בריאות, ביטוח חיים.
טיפוח ויופי: מספרה, קוסמטיקה.
בידור: מסעדות, סרטים, הצגות.

כך תדעו מה ההכנסה הפנויה שנשארת בידיכם, וכמה תוכלו להחזיר מדי חודש לבנק עבור המשכנתא. כלל האצבע הוא שגובה ההחזר החודשי המשולם על פירעון המשכנתא (וכל שאר ההלוואות) לא יעלה על שליש ההכנסות נטו של בני הזוג, כלומר, אם ההכנסה היא 15,000 שקל, ההחזר החודשי יהיה עד 5,000 שקל. חשוב לנתח את יכולת ההחזר לטווח ארוך תוך התחשבות בשינויים בהכנסות או בהוצאות שלכם. למשל, הוצאות על גידול ילדים צפויות להכביד.

כאשר הנתונים בידיכם, הזינו אותם במחשבון תכנון המשכנתא.