משכנתא לכל מטרה

גודל טקסט גודל גופן רגיל גודל גופן גדול גודל גופן גדול מאד

משכנתא לכל מטרה

משכנתא לכל מטרה, או בשמה האחר הלוואה כנגד נכס, מאפשרת לכם לשעבד נכס שלכם ולקבל עבורו כסף שתוכלו לנצל לכל צורך: שיפוצים, החזר חובות, רכישת נכס נוסף, עזרה לבני משפחה, ועוד. יש לציין כי אתם מחויבים לדווח לבנק על המטרה שלשמה אתם נוטלים את ההלוואה ותצטרכו לספק אסמכתאות.

כמה אפשר לקבל?

על פי מגבלות בנק ישראל, ניתן לקבל עד 50% מערך הנכס.

לדוגמה, אם שווי הדירה 1,000,000 ₪, תוכלו לקבל עד 500,000 ₪.

אם קיימת כבר משכנתא, תוכלו לקבל סכום נוסף עד לגבול של 50% מימון. כלומר במקרה ששווי הדירה 1,000,000 ₪ ויש יתרת משכנתא של 400,000 ₪, תוכלו לקבל עד 100,000 ₪.

ריביות

הריבית גבוהה יותר מריבית של משכנתא רגילה, כי כספי ההלוואה עוברים ישירות אליכם ולא למוכר ולכן הסיכון של הבנק עולה. Agarwal ואחרים מצאו במחקרם An empirical analysis of home equity loan and line performance כי משכנתאות לכל מטרה הן בעלות שיעורי חדלות פירעון גבוהים יותר מאלה של משכנתאות רגילות.

ההבדל בריבית נע סביב 2%. לפי נתוני בנק ישראל, הריבית עבור משכנתא מסוג זה במסלול ריבית קבועה לא צמודה לתקופה שבין 15 ל- 20 שנים עמדה בינואר 2017 על 6.67%, בעוד שהריבית עבור משכנתא לדיור בעלת אותם מאפיינים הייתה 4.62%.

אולם, היא זולה יותר מהלוואה מסחרית, והפריסה ארוכה ונוחה יותר.

בהקשר זה, ה- Federal Deposit Insurance Corporation מתאר את המשכנתא לכל מטרה כ- "Great Benefits, Serious Risks" ומדגיש כי לצד היתרונות שלה, היא טומנת בחובה גם חיסרון: אם לא תעמדו בהחזרים, אתם עלולים לאבד את הבית, כמו בכל משכנתא אחרת. בשל כך, יש להשתמש בה כמוצא אחרון אחרי שבדקתם את כל אפשרויות המימון הנוספות.

מגמות

התרשים הבא מציג את מאפייני האשראי.

משכנתאות לכל מטרה

ניתן לראות שהיקף המשכנתאות שנלקח בשנתיים האחרונות לכל מטרה עמד על ממוצע חודשי של כ- 200 מיליון ₪, וקיימת העדפה למסלולים לא צמודים (בדומה למגמה הכללית בשוק).

בינואר 2017 הן היוו נתח של כ- 5% מתוך המשכנתאות החדשות, כאשר 228 מיליון ₪ ניטלו לכל מטרה ו- 4.4 מיליארד ₪ ניטלו לדיור.

תוכלו לקבל הצעה דרך מילוי הטופס הבא. בסוג שירות רצוי בחרו הלוואה כנגד נכס.