ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא הוא ביטוח הגנה לגוף המלווה - הבנק שנתן לנו את המשכנתא, ומורכב מביטוח מבנה (נכס) וביטוח חיים.

כאשר אתם מתחייבים למשכנתא, כלומר להלוואה גדולה וארוכת טווח שנפרסת לעתים על פני עשרות שנים, אי אפשר לנחש מה צופן העתיד. יתכן (חס וחלילה) שמצבכם הכלכלי והבריאותי יורע ויכולת ההחזר שלכם תיפגע.

הבנק רוצה להבטיח לעצמו שההלוואה תוחזר, גם אם יגרם אסון או נזק לרכוש או לאדם שלווה את הכסף.

ביטוח חיים למשכנתא נותן מענה במקרים בהם הלווים לא יכולים להמשיך את התשלומים מסיבה של מות אחד מבני הזוג. נטל המשכנתא לא יפול על הלווים הנוספים בהלוואה, במידה שיש, או על יורשיהם.
ביטוח מבנה למשכנתא מעניק כיסוי במקרים בהם נגרם נזק פיזי לדירה המשועבדת לבנק כתוצאה מנזקי טבע כמו רעידת אדמה, סופות, שריפות וכדומה.כמה דברים שחשוב לדעת

• נוטלי משכנתא חייבים בשני סוגי ביטוח - ביטוח מבנה וביטוח חיים למשכנתא.

• הביטוח נמשך לכל אורך חייה של המשכנתא.

• כאשר חלילה אחד מנוטלי המשכנתא נפטר, ביטוח החיים ישלם את יתרת החוב.

• סעיף השתתפות עצמית בביטוח מבנה: בפוליסת ביטוח מבנה למשכנתא קיים סעיף השתתפות עצמית, שמגדיר את סכום הכסף אותו אתם צריכים לשלם אם "הפעלתם" את הביטוח. סעיף זה לא קיים בביטוח חיים. מומלץ להתמקח הן על גובה הפרמיה והן על גובה ההשתתפות העצמית.

ביטוח החיים
ביטוח חיים הוא פונקציה של גיל ומכסה את גובה המשכנתא שלקחתם. סוכן הביטוח ישאל אתכם מהו הזמן שנותר לפרעון המשכנתא, מהו גילכם, ובקשר למצבכם הבריאותי יבקש לדעת אם אתם מעשנים.
התעריף מותאם מדי שנה לגיל המבוטח/ת, כאשר ברוב הבנקים הוא עומד על 0.2% מקרן ההלוואה לשנה. כלומר, אם לוויתם 500,000, התשלום השנתי יסתכם ב- 1,000 ש"ח. לעתים מוצעות הרחבות אשר מקטינות סיכונים ומבטיחות את החזר ההלוואה גם במקרה של נכות מוחלטת, גילוי מחלה קשה או מקרה של אבטלה. הרחבות אלה חשובות משום שגם אם אחד המפרנסים איבד את יכולת ההשתכרות שלו עקב אחד המקרים שתוארו, המשפחה עדיין חייבת להמשיך לשלם.

ביטוח המבנה
ביטוח מבנה מחושב לפי עלות הבניה של שטח המבנה. הנוסחא שבה משתמשים הבנקים לחישוב הפרמיה הינה:

ביטוח נכס


חלק מן הבנקים מכפילים מחיר שנע בין 600$ - 1000$ למ"ר בגודל הדירה במ"ר כדי למצוא את סכום הביטוח.
פרומיל (בלטינית per mille, אחד לאלף) הוא אלפית. הבנקים גובים בדרך כלל סביב 2.5-2 פרומיל, בעוד שהפרומיל בחברות הביטוח נע בין 1.8-1.5.
לדוגמא, אם סכום הביטוח הוא 400,000 ש"ח ועלותו היא 2 פרומיל, הפרמיה החודשית תהיה
400,000X0.002 / 12 = 66.

עלות הביטוח הכוללת (חיים + מבנה) נעה בין חמישה לעשרה אחוזים מסך ההחזר החודשי.

רבים רוכשים ביטוח מבלי לערוך סקר שוק מקיף, ולא יודעים שהשוואת מחירים בין החברות השונות עשויה להוזיל את הביטוח במאות שקלים לשנה. בעזרת השוואה פשוטה ובחינם תוכל להשיג את הפוליסה המתאימה לך ביותר ולא תישאר עשרות שנים עם תחושת הפראייר שמשלם הרבה.