שלבים בקבלת משכנתא: תכנון פיננסי > הכרת מרכיבי המשכנתא > קריטריונים לקבלת משכנתא > אישור עקרוני > בחירת בנק למשכנתאות > מתן בטחונות לבנק > בחירת מסלול המשכנתא > תשלומים נילווים > שינויים במשכנתא

עלויות נוספות

קניית דירה ונטילת משכנתא כרוכות בתשלומים נלווים שונים ומגוונים. ריבית המשכנתא וביטוח המשכנתא נחשבות לעלויות המשמעותיות ביותר אשר נמשכות בכל תקופת ההלוואה. יחד עם זאת, כל מי שמתכנן לקנות דירה כדאי שיכיר מראש גם ההוצאות הנוספות על הבית החדש.

עלויות הרכישה

1. מס רכישה
מס רכישה הוא מס שמוטל מוטל על מי שקונה דירת מגורים שמחירה מעל 1,600,175 ש"ח (נכון לשנת 2016). שיעור מס הרכישה הינו לפי מדרגות - ככל שהדירה הנרכשת יקרה יותר, כך גם המס גבוה יותר. קרא עוד על מס הרכישה.

2. דמי תיווך
באפשרותך למצוא בכוחות עצמך את דירת חלומותייך, או להשאיר את החיפוש בידי אנשי מקצוע: מתווכי נדל"ן. דמי תיווך הם "דמי הצלחה", וכדי להוכיח את זכאותו לקבלתם המתווך צריך להוכיח שהוא היה "הגורם המרכזי" ביצירת העיסקה, כלומר, משקלו ביצירת החיבור בין קונה למוכר היה המכריע ביותר.
דמי התיווך נעים על פי רוב סביב 2% מסכום הרכישה + מע"מ.

3. עו"ד
בעיסקה בסדר גודל של קניית דירה מוטב ללכת על בטוח, וכדי להבטיח שלא תהיה פגיעה בזכויותיכם ובכספכם מומלץ לשכור עורך דין המתמחה במקרקעין. עורך הדין מטפל בחוזה המכירה ובהעברה של הזכויות המשפטיות בנכס לידיכם.
גובה שכר הטרחה הוא כ- 0.5% מסכום הרכישה + מע"מ.

עלויות המשכנתא

1. עמלת פתיחת תיק משכנתא
0.25% מסכום המשכנתא.

2. רישום שעבודים ע"י נציג הבנק אצל רשם
העלות היא כ- 250 ש"ח.

3. שמאי
הבנק מעונין להבטיח לעצמו שסכום המשכנתא שאתם מבקשים מתאים לערך הנכס. לכן, שמאי המוסכם על הבנק יעריך את שווי הנכס.
העלות היא סביב 750 ש"ח.

4. נוטריון + אגרות
כ- 500 ש"ח.