חיפוש משכנתא באינטרנט

האינטרנט חולל מהפכה במגזר השירותים הפיננסיים, ושינה באופן דרמטי את העלויות ודרכי השיווק והפיתוח של מוצרים חדשים. שיפורים טכנולוגיים כמו הפס הרחב הפכו את הנגישות לאינטרנט המהיר להרבה יותר קלה, והגולשים משתמשים בו הרבה יותר כמקור מידע.

Forrester ו- McVey העריכו בשנת 2000 ש- 10% מן הלקוחות בענף הביטוח ו- 15% מן הלקוחות בענף המשכנתאות השתמשו באינטרנט לרכישת השירותים. עשור לאחר מכן, איגוד המתווכים האמריקאי ציין בשנת 2009 ש- 90% מרוכשי הדירות השתמשו באינטרנט לחיפוש דירות למכירה.

בסקר שנערך על ידי אתר Home Buying Institute, נמצא כי 59% מבעלי משכנתא קיימת מילאו טופס מקוון להשוואת מחירי מיחזור בשנת 2010, לעומת 37% בלבד בסקר הקודם שנערך ב- 2007.

המדריך הבא מפרט מי פועל במרחב הדיגיטלי הפיננסי ואיך תוכל להשיג את המשכנתא הטובה ביותר.

השחקנים בשוק
הגופים הפועלים בשוק נחלקים לשלושה סוגים: בנקים, חברות ייעוץ, ואתרים להשוואת מחירים.


משכנתאות באינטרנט
תוצאות לדוגמא של חיפוש הביטוי משכנתא בגוגל.
(1) – בנקים, (2) – חברות ייעוץ, (3) – אתרים להשוואת מחירים


(1) בנקים
הבנקים מפעילים אתרי אינטרנט שמכילים מידע והדרכה לגבי תהליך לקיחת המשכנתא, פירוט מסלולי הלוואות ייחודיים שלהם וגם טופס הגשת בקשה לקבלת משכנתא אונליין (שנקרא לפעמים "אישור עקרוני"). בנק לאומי ו- בנק דיסקונט אף יצרו אפליקציית משכנתא למכשירי אייפון, אשר מאפשרת להעריך ולתכנן את ההחזר החודשי לאורך זמן ומציעה יישומים נוספים כגון מידע על מסלולי המשכנתא ואיתור הסניף הקרוב.

יש לזכור, כי הבנק לא ימהר לאשר לכם את המשכנתא על סמך פנייה ששלחתם באתר שלו או בטלפון הנייד. מתן האשראי כפוף לשיקול דעת הבנק, ליכולת ההחזר שלכם ולהוראות בנק ישראל. בסופו של דבר, תקבלו את כספי ההלוואה שאתם כה זקוקים להם בסניף הפיזי של הבנק, לאחר עמידה בקריטריונים וחתימה על עשרות מסמכים.

(2) חברות ייעוץ
ייעוץ מקצועי פוטר את הלווים מהצורך להתמקח עם הבנק על ריביות, להתמודד עם מושגים פיננסיים מסובכים כמו "לוח סילוקין", אובדן ימי עבודה, ושאר כאב הראש שנקרא משכנתא.

רוב החברות קמו אחרי שנת 2009, כשהריבית הגיעה לרמתה הנמוכה ביותר מאז קום המדינה, מחירי הדירות זינקו, מספר המסלולים שהבנקים מציעים הגיע לעשרות, ולקוחות מבולבלים (או עצלנים) הבינו שאם הם עומדים ללוות מאות אלפי שקלים, עדיף לשלם למישהו כדי שישיג להם את הדיל הכי טוב.

ליועצים רקע מגוון. הבכירים הם יוצאי המערכת הבנקאית, בעלי ניסיון רב ותארים מתקדמים במימון, מתמטיקה וכלכלה, ואילו בתחתית נמצאים "מאכערים" או אנשים שמחזרו לעצמם או לדודה שלהם משכנתא בהצלחה, והחליטו שהם מבינים מספיק כדי לייעץ לאחרים.
כדי להפיק את המירב מהשירותים שהיועץ מציע – יש לבחור יועץ איכותי. בדקו את ניסיונו ואת הכשרתו. מומלץ לקבוע עם שלושה-ארבעה יועצים פגישת היכרות ראשונית ללא התחייבות לצורך התרשמות הדדית. שאלו את לקוחותיו השונים של היועץ באשר למידת שביעות רצונם מהשירות אותו קיבלו, כמה הוא היה קשוב וזמין להם, וכמובן כמה כסף הצליח לחסוך להם.

(3) אתרי מידע והשוואת מחירים
אתרים רבים מספקים מידע, בעיקר מחשבונים שמאפשרים לך לחשב את התשלומים החודשיים או להעריך את יכולת ההחזר שלך, וכן שירות חינמי של השוואת ריביות בין בנקים. על פי רוב, אתרים אלו מרוויחים מפרסום ומעמלות הפניה.
סקר הדיור של פאני מיי, חברה מובילה בשוק המשכנתאות בארצות הברית, בדק את תחושות הצרכנים בנוגע לתהליך חיפוש משכנתא באינטרנט ומצא ש- 77% מהם מאמינים שהרשת מקלה את ביצוע השוואת הריביות והעמלות. עוד עלה מן הסקר, כי 21% נעזרים בפועל באתרים אלו [קישור].


סקר פאני מיי


הסלוגן, או המוטו של השירות, הוא “When banks compete, you win” - כאשר הבנקים מתחרים, אתה מרוויח.

איך זה עובד? באמצעות מילוי טופס אחד, בחינם ובלי לקום מהכיסא ולבזבז זמן מיותר (שלרובינו אין), תוכל לקבל הצעות מהבנקים במייל או בטלפון.

עזרים נוספים
משכנתא בישראל - קבוצת פייסבוק. בקבוצה 5,700 חברים. אפשר להעלות הצעות שקיבלתם מהבנקים ולקבל חוות דעת מיועצי משכנתאות בנוגע לתמהיל ולריביות.
פורום המשכנתאות של תפוז - מקום להתייעצות בנושאי משכנתאות, ריביות, תמהילים ומיחזור.