ריבית בנק ישראל

גודל טקסט גודל גופן רגיל גודל גופן גדול גודל גופן גדול מאד

תחזית ריבית בנק ישראל

כמעט כל מסלולי המשכנתא המוצעים בבנקים מושפעים באופן ישיר מגובה הריבית במשק. ההחזרים החודשיים במסלולי הפריים או הריבית המשתנה מתעדכנים בהתאם לריבית שבנק ישראל מפרסם, וחיזוי נכון שלה עשוי לחסוך לנו כסף. אם התחזיות מדברות על אינפלציה וצפי לעלייה בריבית, יהיה פחות כלכלי לקחת הלוואת משכנתא שרובה מורכבת ממסלולים בריבית פריים/משתנה, מאידך אם המגמה במשק היא הפחתה עקבית של הריבית אז אולי נרצה למחזר את המשכנתא היקרה שלקחנו בריבית גבוהה למשכנתא חדשה בריבית נמוכה יותר.

גובה הריבית בכל מדינה מושפע מהמדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. בארץ, בנק ישראל קובע את הריבית בה הוא מלווה כסף לבנקים או לווה מהם וכך משפיע על כמות הכסף במשק. האתגר העומד בפני קובעי המדיניות הוא לקבוע את קצב התאמת הריבית בהתאם להתפתחויות בעולם, באינפלציה ובפעילות הריאלית והפיננסית בארץ. מעקב אחר מכלול ההתפתחויות מאפשר לבחון ברציפות את תגובת המשק כך שתישמר יציבות המחירים, הצמיחה והיציבות הפיננסית - בלי שייווצר חוסר איזון בטווח הארוך יותר. התרשים הבא מציג את הגורמים שמשפיעים על החלטות הריבית.


גורמים המשפיעים על ריבית בנק ישראל


הגורמים שמשפיעים על ריבית בנק ישראל:

1. הפעילות במשק הישראלי ונתוני שוק העבודה. בנק ישראל עשוי להוריד את הריבית כדי לעודד פירמות לקחת הלוואות לצורך השקעה והרחבת הייצור.

2. סביבת האינפלציה.
המדד מכמת את השינוי ברמת המחירים ומושפע באופן ישיר ממחירי הסחורות בעולם.
קשר נוסף קיים בין שער החליפין למדד: שער דולר גבוה יותר פירושו ערך שקל נמוך ("פיחות"), והתחזקות הדולר אמורה להאיץ את האינפלציה. התלות נובעת מחומרי הגלם ומוצרים המיובאים לישראל, אך קשר זה, המוכר בשם תמסורת, חלש היום מבעבר.

בתקופות של אינפלציה, הבנק המרכזי מעוניין לבלום את עליות המחירים באמצעות העלאה של הריבית. ריבית גבוהה יכולה לרסן את הפעילות הכלכלית במשק, כשהציבור יצמצם את יתרת העו"ש שהוא מחזיק לצריכה שוטפת לטובת חיסכון בנכסים פיננסיים קצרי טווח הנושאים ריבית (למשל, פק"מ).

בתקופות של האטה או מיתון הבנק יפעל להורדת שווי הכסף והגדלת כמותו על ידי הורדת הריבית, מתוך ההנחה כי תוספת כסף למשק תגדיל את היקף הצריכה של הציבור וזו תגדיל את הביקוש המצרפי והתל"ג, ותצמצם את מימדי האבטלה. אולם, חשוב לציין כי יש כאן קשר דו כיווני – הריבית הנמוכה, אשר מוזילה את עלות המשכנתאות, מאפשרת הגדלה של הביקוש לדירות שעלול להוביל ללחצים אינפלציוניים ולעליית מחירים. לכן, גם אם נדמה לנו שאנו מוגנים מפני שינויים בריבית כי לקחנו "משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד", הרי שדווקא הורדה שלה עשויה להגדיל את התשלומים שלנו דרך ההצמדה למדד העולה. מידע נוסף בנושא מופיע במחקר של בנק ישראל - השפעת המדיניות המוניטרית על מדד המחירים.

3. הריביות בבנקים מרכזיים בארה"ב, באירופה ובמזרח, אשר נגזרות ממצב השווקים בהן - תעסוקה, מצב ענף הנדל"ן וקיומם של משברי חוב.
בנק ישראל לוקח בחשבון את הריביות אצל שותפות הסחר: ריבית גבוהה מדי בארץ מביאה להגדלת פער הריבית מול מדינות אחרות, ומשקיעים יעדיפו לקנות שקלים כדי לקבל תשואה טובה יותר. כתוצאה מכך גדלים הביקושים למטבע המקומי והוא מתחזק (זה נקרא ייסוף – כי נוסף לו כוח). כעת צריך פחות שקלים כדי לקנות דולר אחד והדבר מתבטא בירידה של שער החליפין, למשל מ- 3.7 ל- 3.5. שער חליפין נמוך פוגע בייצוא הישראלי, שכן היצואנים מקבלים פחות שקלים עבור מוצרים שהם מוכרים ללקוח האמריקני בדולרים, והדבר יכול להביא לפיטורי עובדים בתעשייה ולהגדלת האבטלה.
המיתאם בין ריבית הבנק המרכזי האמריקאי (פדרל ריזרב) לריבית בנק ישראל בין השנים 2000 ל- 2010 עמד על 53%. זהו מיתאם חיובי בינוני-גבוה, משמע הריביות נעות בטווח הארוך באותו כיוון ואפשר לחזות במידה מסוימת של וודאות את כיוון הריבית בארץ לפי שינויי הריבית בארה"ב. יחד עם זה, הריבית בארץ תנודתית יותר.


ריבית הפד מול ריבית בנק ישראל


4. שער הדולר.
בניגוד לרושם בציבור, שער הדולר לא נקבע בארץ. הנגיד עשוי לחזק אותו בטווח הקצר באמצעות רכישת מט"ח שמגדילה את הביקושים או באמצעות הורדת ריבית, אבל בטווח הארוך השער מתנהג בהתאם ל-"אינדקס הדולר" שהוא מדד המסמל את עוצמת המטבע האמריקני מול סל של ששה מטבעות: אירו, ין יפני, דולר קנדי, פאונד בריטי, פרנק שוויצרי וקרונה שבדית. האינדקס נוצר בשנת 1973, ומשנת 1985 הוא נמצא במגמת ירידה (עם רמות שיא מפעם לפעם), שער הדולר בארץ נחלש בעקבותיו וכדי לבלום את המשך ההיחלשות שפוגעת ביצוא, בנק ישראל נוטה להוריד את הריבית.

אז איך אפשר לדעת מה תהיה ריבית בנק ישראל?
כאמור, הריבית משתנה בהתאם לגורמים מקומיים וגלובליים. בתקופה של ריביות שפל, ההחזר ההתחלתי הנמוך שבנק המשכנתאות מציג לכם אינו מייצג את ההחזר המייצג הגבוה יותר שאותו תפגשו במוקדם או במאוחר. בעשור אחרון (2000-2010) שיעור הריבית הממוצע עמד על 5%, וזו ריבית המייצגת שיווי משקל לטווח ארוך (במצב זה ריבית הפריים היא 6.5%). הקפידו לבצע ניתוח רגישות כדי לקבל מושג מה יהיה גובה ההחזר כאשר הריבית תגיע ל- 5% והאם תוכלו לעמוד בו. כך לדוגמא, ההחזר החודשי ההתחלתי של משכנתא בגובה 500,000 שנקלחת ל-15 שנה בריבית 2% הוא 3,217 שקל. כאשר הריבית תעלה ל-5%, ההחזר החודשי יזנק ב- 23% ל- 3,954 שקל.
קישורים:
תחזיות האינפלציה והריבית - הודעות בנק ישראל
תחזית ריבית - מאת יחידת המחקר בבנק הפועלים
איך בנקים קובעים את שיעורי הריבית - מחקרו של Leonardo Gambacorta מהבנק המרכזי של איטליה (Banca d’Italia).השוואת ריביות משכנתא